Developer

Ekşi Sözlüğü karıştırırken Developer başlığında şöyle bir entry gördüm. Paylaşmak istiyorum. Güzel tespitler barındırmakta.

fgsg

tüm dünyada böyle midir bilmiyorum ama türkiye’de yapmış olduğum araştırma sonuçlarına göre developerlar şöyle tanımlanmıştır:

-en güzeli yeni mezun olanlardır. ürkek bir kedi yavrusu gibidirler. nice maaşı kabul ettirebilirsiniz. hele ki adı olan kurumsal bi firma iseniz (alcatelnetaş vs), vampir gibi bu mezunların üstüne rahatlıkla atlayabilirsiniz. buyrun boynum sizindir tepkisi alınır. ama firmanın içine girince modern bi amele olursunuz. 

developerın deneyimi ile kaba etinin kalkıklığı doğru orantılıdır. hele ki daha ufak bi yerde çalışılıyorsa en kısa zamanda kişiye bi title verilir. bu title en kötü ihtimalle x specialist‘tir ki gaza gelmek için bu yeterlidir. 

-zaman geçtikçe developer‘a iş yaptırmak zorlaşır. developer nazı dediğimiz olay bu noktada başlar. işte tam bu nokta kendilerine nice iş yaptırmaya çalışan kişinin bu meslek grubundan insanlara karşı duyduğu nefretin başlangıcıdır. sırf bu meslek yüzünden ağzı yanmış nice insan developer olduğunuzu duyduğunda aranıza mesafe koyar. 

-hani demiştik ya yeni mezun iyidir, her tür maaşı kabul eder. mezuniyet tarihinden uzaklaşıldıkça talep edilen maaşlar da artar. bi arkadaş ortamında otururken aa bak şurada şöyle bi açık pozisyon var, düşünür müsün diye sorduğunuzda bilişim sektöründe testçi bile olsa karşınızdaki yalnız ben yüksek maaş isterim der. o yüzden tam olarak developer‘ım ama para bende sendromu baş gösterir. 

-bu kadar konuyu maaşa vurduktan sonra -ki webrazzi‘de çok da popüler oldu bu konu, asıl sıkıntılı nokta şudur ki türkiye’de nice meslek dalında olduğu gibi aslında bu mesleği de doğru dürüst icra eden kişi sayısı bi elin parmaklarını pek geçmez. benim de en büyük derdim budur aslında: işini doğru dürüst yapan iş arkadaşı eksikliği. 

-iki tip modeli vardır bunun: kurumsal yerde çalışan ve daha ufak, yer yer ajans tipi yerlerde çalışanlar. kurumsal yerde çalışan genelde meslekten soğutulur. social development kavramından uzaktır ve en yakın zamanda kod yazmayı bırakıp iş analisti, ürün-proje yöneticisi olmak ister. o yüzden şirketin verdikleri dışında zaten kendisin geliştirmekten de uzaktır. diğer tür ise işte daha g.tü kalkık olan kesimdir. kişisine göre değişkenlik gösterse de biraz daha yeniliğe açıktırlar, olan biteni takip ederler. takım lideri, yöneticilik gibi işleri verdiğinizde mutlu olmayanları, kod yazmaktan kopmak istemeyenleri görülmektedir. ama incelemeleri yeterince insan üzerinde yapmadığımızdan bu kavramı çok da fazla genelleştiremiyorum. 

-kurumsal yerde çalışanlar genellikle söylenir, ama senelerce bulundukları konumu terkedemezler. biraz da dış dünyadan koptukları için pozisyonum iyi aslında, başka yere gitsem bu rahatı bulamam derler ve kendilerini şirketlerine adarlar. diğer grup ise sıkıldığı noktada işi bırakır, işine gelmiyorsa mekanı terk eder. pek bi yere bağımlılık gösteremez. 

-okudukları okula göre de kariyerleri değişkenlik gösterir. ortalama bi okul mezunu olanlar (ege, yıldız, istanbul üniversitesi vs) kurumsalı tercih ederler. sabancı, koç, bilkent gibi özel okullarda okuyanlar daha girişimcidirler. biraz da tahminim baba parasının vermiş olduğu güvenle deneme yanılmaya giderler. onun dışında kalan boğaziçi, odtü gibi okul mezunları ise hem girişimcidirler, hem de baba parası güveni daha bi olmadığından kosgeb, tübitak gibi hibe veren kurumların daha bi peşinde koşarlar. 

*iş bu tanım 4 senelik ortalama olarak tanımlanan okulda lisans, 3 senelik özel olarak tanımlanan okulda yüksek lisans ve bi senesi kurumsala ait olmak üzere 3 senelik çalışma hayatına sahip bir developer tarafından yapılmıştır.

https://eksisozluk.com/entry/30552838

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.