Dünyayı Keşfetmek

asdev

Hayaller, hedefler hep tek birşey için.. Başarmak.

Başarmanın verdiği haz ve para ile birleşince tadından yenmez. Girişimcilik konusunda ahkam kesmek hiç haddime değil ancak takip etmiyorda değilim. Projelerinizi hayata gerçekleştirmek ve elbet biryerde exit yapmak girişimcinin hayali olsa gerek.

Yapılan projelerde ihtiyaç duyulan, merak uyandıran, kullanışlı olan ve hiç yapılmamış bir şeyi yapmak için yola başlarsın. Zaten yapılmış bir projeyi yeni bir soluk getirmek için yaparsan “Zaten Yapılmışı var” , “xxxx in aynısı” , “ben zaten xx’i kullanıyordum neden bunu kullanayım ki” tarzında heves kırıcı tepkiler duymak normal. Bu tepkilere yanıtınız bazen sert olabilir belki de olacak o zaman da “şirketinizin değerini düşereceksiniz”.

Keşfedilmemişi bulmak gerçekten çok zor. Bulan varsa da zaten hakkettiği yerdedir muhakkak. Çevremde gördüğüm kadarı ile “yapılmamış bir proje bulayım da parayı kırayım” diye söylenen kimseyi görmedim. Göremezsiniz. Varsa da samimiyetsizdir.

Girişimci olmanın en önemli özelliği hayal ve hedef. Bu ikisi olmadıktan sonra dayanmakda çok zor. Konu çok dağıldı aslında. Konu “Dünyayı Keşfetmek”. Projelerinizde insanların ihtiyacını karşılayacak bir katkı varsa bunu kullanan muhakkak olacaktır. Önceden yapılmışı olan bir projenin “aynısını” kopyalanlardan bahsetmiyorum. Var olan bir sistemin üzerine daha yenilikçi daha kullanışlı daha iyi, olanları olsa kafi.

Altavista… Bilmiyorum duydunuz mu? İlk arama motorlarından birisi. Google sonradan çıktı ortaya. İkiside arama motoruydu. Google şimdi günümüzde çıksa Altavista’nın aynısı o da sonuç buluyor işte ne farkı varki kopya bu… Diye söylenenler olur muydu sizce? Bence olurdu. Google’nın farkı neydi. Sadelik ve hız.

FriendFeed… İlk sosyal medya ortamlarından birisiydi. Facebook geldi. Farkı neydi peki yenilikçi olması, merak uyandırması gibi etkenler ön plandaydı.

Lafı nereye bağlamak istediğimi anladınız sanırım. Bir proje için “yapılmamışı” bulmak gerekli değil aslında “yenilikçi, daha kullanışlı” olması da yeterlidir bence. Yapılamamışı bulmak elbette iyidir ama o şanslı kişiler arasında olmak hayliyle zor 6 milyar kişiyiz bu dünyada ne kadar farklı düşünebiliriz acaba? Yapılmışı var diye de pes etmemeliyiz aslında. (Klon projelerden kesinlikle bahsetmiyorum.)

Ben bir yazılımcıyım. Girişimden anladığımda budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.