Etkinlik: İstanbul PHP Meetup #011: WordPress


Etkinlik Detayları


KGFXwX4O

Ekim ayını WordPress’e ayırdık! 3. Cumartesi Bahçeşehir Üniversitesi’nde WordPress konuşuyoruz!

Schedule – Etkinlik Programı

12.00 – 12.15- Welcoming! Topluluk duyuruları ve tanışma!

12.15 – 12.55 – WordPress Plugin Development  – Mustafa Uysal

Bu oturumda sıfırdan güvenilir ve sürdürülebilir bir şekilde WordPress eklentisi yazmaktan bahsedilecek.

13.15 – 13.55 – WordPress Sürüm Numarası Paranoyası – Emre Erkan

Bu oturumda bir çok makalede güvenlik adımlarından birisi olarak WordPress sürüm numarasının gizlenmesi salık verilir. Bu konu ile yola çıkarak bir miktar bu paranoyanın yersizliğinden ve WordPress kurulumlarını nasıl daha güvenli hale getirilebileceğinden bahsedilecek.

14.15 – 14.55 – WordPress ile Büyük Ölçekli Siteler – Hüseyin Berberoğlu

Bu oturumda WordPress kullanan büyük ölçekli sitelerin altyapısında kullanılan teknoloji, eklenti ve teknikler (önbellekleme) ile ilgili bilgi verilecek.

15.15 – 15.55 – WordPress Security – Mehmet İnce

Bu oturumda, geçmişten günümüze WordPress sistemlerde karşımıza çıkan kritik güvenlik zafiyetlerinden ve bu zafiyetlerin etkilerinden bahsedilecektir. Ayrıca WordPress kullanan kişilere ve plug-in geliştiricilerine yönelik, WordPress güvenliği hakkında dikkat edilmesi gereken noktalar aktarılacaktır.

16.00 – 16.30 – WordPress Sunucu Güvenliği – Doruk Fişek

Oturumda, bir WordPress sitesinin güvenliği için sistem düzeyinde alınabilecek önlemler ele alınıyor. Önlemlerin artıları ve eksileri, çeşitli mimarilerde kullanım alanları ve uygulanabilecek farklı çözümler anlatılıyor.

Speakers  – Konuşmacılar

Mustafa Uysal: Nefisyemektarifleri.com’da yazılım geliştiricisiyim. WordPress’e katkı yapmayı severim – https://profiles.wordpress.org/m_uysl

Emre Erkan: 1996 senesinden beri web teknolojileri ile uğraşıyorum. Polyglot bir yazılımcıyım. Son 5 senedir ağırlıklı olarak PHP ile yazılım geliştiriyorum. WordPress Türkiye yöneticisiyim ve Türkçe paketin hazırlanmasından sorumluyum. WordPress eko sisteminde aktif olarak çeşitli görevler yapıyorum.

Hüseyin Berberoğlu: Nefis Yemek Tarifleri’nde teknik ekip ve kurucu ortak; https://www.linkedin.com/in/hberberogluWordPress eklenti geliştiricisi;https://profiles.wordpress.org/hberberoglu/#content-plugins

Mehmet İnceİş hayatına Sony firmasında Senior Penetration Tester olarak devam eden Mehmet İNCE, siber güvenlik alanında çalışamalarına 2004 yılından beri devam etmektedir. Özellikle, açık kaynak kodlu uygulamalar üzerinde güvenlik araştırmaları yapmıştır. Ayrıca bir çok açık kaynak kodlu projede yazılım geliştirici/güvenlik danışmanı olarak bulunmuştur. Tespit ettiği güvenlik açıklarını halka açık siteler üzerinden duyuran Mehmet İnce, bugüne kadar 150’den fazla güvenlik açığı tespit etmiş ve yayınlamıştır.

Doruk Fişek: Özgür Yazılım AŞ’nin kurucularından biridir. Şu anda operasyonların yürütülmesinden sorumlu yönetici olarak çalışmaktadır. Bilişim sektöründe on beş yılı aşkın deneyimi bulunmaktadır ve bu deneyim özellikle Linux ve diğer özgür veya açık kaynak kodlu yazılımlar içeren sistemlerin kurulması ve işletilmesi odaklıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.