GoyGoy Yönelimli Programlama

vbew2q3f

Bugün yeni bir programlama dilinden bahsedeceğim. Bu adından da tahmin ettiğiniz üzere goygoy üzerine geliştirilen bir programlama türüdür. Goygoy yönelimli programlama, yıllarca patron baskısı altında ezilen yazılım geliştiricilerin, modern çalışma şartlarına sahip firmalardaki rahatlığa kendisini kaptırmasıyla ortaya çıkmış bir yaklaşımdır.

Bu programlama türünin bulucusu İbrahim GÜNDÜZ’dür.

1. Genel:

İş disiplini ve hedef gibi kavramların gözardı edildiği bu yaklaşım, ülkemiz geliştiricileri tarafından da pek sevilmiş ve benimsenmiştir. Öyle ki, hem dünyadaki büyük yatırım şirketlerinin ülkemizdeki yükseliş eğiliminde olan şirketlere ilgisi hem de ülkemizdeki bazı şirketlerin Google/Facebook sevdası bu yaklaşıma olan ilgilinin çığ gibi büyümesine vesile olmuştur.

Bu belge, GoyGoy Yönelimli Programlama yaklaşımının standartlarını belirlemeyi amaçlar.

2. Tanımlar:

Geliştirici: Yazılım geliştirme eylemini ifa eden kimse.

GoyGoy Yönelimli Programlama: Üretim sürecinin odak noktasında GoyGoy bulunan yazılım üretimi eylemi.

3. Gereksinimler:

  1. Oyun/dinlenme alanı
  2. Langırt masası, masa tenisi veya PlayStation ve türevi oyun konsolu gibi donanımlardan en az biri.
  3. Mutfak, çay, kahve, aburcubur/içecek dolabı

4. Felsefe:

  1. IT departmanı, firma tarafından belirlenen her türlü mesai saati, öğlen arası zamanı, kılık kıyafet ve disiplin yönetmeliği gibi bilumum yönetmelikden muhafdır.
  2. Her işin deadline ı vardır. Ancak kaynak yetersizliğinden (mevcut kaynak goygoya kanalize olduğundan) deadline hedefleri genellikle tutmaz.
  3. Sigara kahve tüketimi insani ölçülerin üzerindedir.
  4. GGYP uygulanan işletmelerde bir nevi çan eğrisi sistemi uygulandığından sözedebiliriz. Belirli goygoy performansını sergileyemeyen geliştiriciler, mesainin tamamına yakınını bilgisayardan kafasını kaldırmadan kod yazarak geçirmeye mahkumdurlar. Ayrıca evlerine zamanında gidebildikleri de pek görülmemiştir. Zaten böyle çalışan şirketlerde yönetimin Y sinden de söz edilemez. Şayet işinizde hatırı sayılır bilgiye sahipseniz, çalıştığınız firmada kaynak kullanımında denge diye birşey sözkonusu olmadığından “Zevkle çalışanı şevkle… ” anlayışı hakimdir.

5. Örnek İş Günü

Aşağıdaki örnek, GGYP uygulanan, mesai saatleri 9:00 – 12:00 13:00 – 18:00 aralıklarında olan işletmenin tipik bir iş günüdür:

09:45 – 10:15 : Ayılma, adaptasyon kahvaltı, çevre arkadaşlarla goygoy.
10:15 – 11:25 : Jiradaki işlere şöyle bir göz gezdirilir. IDE açılır. Projeden yalandan bir iki tane dosya ekrana getirilir. 5-10 dk. amaçsız bir şekilde scroll çubğu yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya gezdilir durulur. Maksat leadler işte görsün.
11:25 – 11:35 : Çay, kahve, goygoy…
11:35 – 11-58 : “- Kanka iki tur pes atakda joystiği kolunun altına vereyim.” muhabbeti.
11:58 – 12:15 : “-Beyler ne yiyoruz bugün ?”, yemeğe hazırlık, toplaşma…
12:15 – 13:30 : Öğle arası (Toplaşmayı saymazsak zaten 12 de çıkmadığımız için geç gelme hakkını otomatik olarak elde ediyoruz.)
13:30 – 14:10 : PES / langırt / goygoy arası
14:10 – 15:30 : Yalandan kodlar incelenir, belki bir tane issue çözülür.
15:30 – 16:15 : Mevcut sistem, projenin bir bölümü veya tamamı ya da şirketin işleyişiyle ilgili aksaklıklar hakkında goygoy yapılır.
16:15 – 17:10 : PES/Langırt/GoyGoy/Sigara
17:10 – 18:15 : Gün içerisinde ite kaka yalandan yapılan issue lara ait kodlar deploy edilir. Kodlar patlar, bugfix yapılır, birdaha deploy edilir, birdaha patlar, birdaha bugfix yapılır… Bir yandan bugfix yapan yağız Türk developerı bir yandan koca günde ite kaka yaptığı o kıytırık iki issue ile ilgili olarak “Lan kendi yazdığım kodu nasıl test edeyim…!” şeklinde söylenmeye devam eder.
18:15 – 18:30 : Sigara / kahve molası
18:30 – <belirsiz>: Gün içinde yapılmayan işler için mesaiye kalınır. Yiyecek/içecekler şirketten.

http://ggypmanifest.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.