Mühendis Olmadan Yazılımcı Olmak

vbew2q3f

Mühendis olmayan giremez yazıları görebilirsiniz iş ilanlarında. Yazılım alanında yapılan bu ayrıma ben karşıyım. Bir eğitim almak ya da almamak/alamamak sonucunda insanların değerlendirilmesine de karşıyım.

Bu üstte yazdıklarım Mühendisleri sevmediğim anlamına gelmesin sakın çünkü bende bir Bilgisayar Mühendisliği yolunda ilerlemekteyim. Konu şu. Bilgisayar Mühendisi olmadan bir yazılımcı olabilir mi? Benim yazacaklarım olamaz diyenlere… Neden olmasın diye sorduğumda e Google’ın iş ilanında Master ünvanı olması şartı arıyormuş falan filan… Olabilir serbest piyasa ekonomisidir bu ancak Mühendis olmayana Yazılım işi yok demek bencillikten başka bir şey değildir.

Araştırma Geliştirme diye tabir ettiğimiz işlerde Mühendis kafası ve Mühendislik bilgisi olmasını kabul ediyorum. Üst düzey bilgi gerektiren bir iş bu ancak sizde biliyorsunuz ki Türkiye’de Mühendislik eğitiminin ne derecede olduğu malum. Mühendis olmayan yazılımcı olmamalı teorisinin elle tutulur bir yanını bulmaya çalışıyorum ancak gerçekten bulamıyorum.

Devlet teşviğinden yararlanmak için Mühendis olmak gerekiyor evet ama yine bu alaylı bir yazılımcının işini yapmasına engel değil. Yok müdür olamıyormuş maaşı yüksekmiş. Eğer verilen emeğe göre bir maaş sistemi yoksa zaten orada çalışılmasına gerek yok.

Mühendis oluyorsa olsun insanlar ne olmak isterse olsunlar hatta tekrar ediyorum. Mühendis olmadan yazılımcı olamazlar denmesine karşıyım. Makam mevkii derdi olanların yeri başka tabiki. Herhangi bir tartışmanın parçası olmak istemiyorum.

Şöyle düşünün bir alaylı yazılımcı deseki,  “bir Mühendis yazılımcı olamaz” dediğini düşünün. Olamaz değil mi böyle bir durum. Tam terside olamaz. Algoritmik zeka ve problem çözme yeteneği olan herkes yazılımcı olabilir. İK önce etikete bakabilir ancak sonra bacakları şey yetenektir.

Alaylı bir yazılımcının söylediklerini kulak verelim.

Dediğim gibi yazılım işi bir hobi işidir. Mühendis ol ya da olma. Yazılım yapmaktan keyif alıyorsan durma. Okuyorsan oku eyvallah Mühendis ol ama sadece Ben deme. Muhakkak senden iyileri olacak. Okullu ya da alaylı. Kardeş, kardeş yazalım programlarımızı olur mu?

 

“Mühendis Olmadan Yazılımcı Olmak” için 4 yorum

 1. Türkiye’de de dünyada da Matematikçilerin yazılımcı olma konusunda baskın oldukları düşünülürse. İlla ki mühendis olacak diyen insan kaynakları uzmanlarının önce yazılımcı ne yapar, nasıl yapar, ne gibi özelliklere sahip olması gerekiyor sorularının yanıtlarını öğrenmesi gerekiyor.

 2. Sene olmuş 2015, halen neler tartışılıyor, neler söyleniyor, videonun viral olduğuna inanmak istiyorum.
  “Hiç Bilgisayar mühendisliği dersi almadım” diyerek ardından onca olumsuz laf saydırması kabul edilir değil. Her alaylının işini süper yapamayacağı gibi, her bilgisayar/yazılım mühendisi de elbette işini iyi yapamayabilir. Bu tür tartışmaların olmasının en büyük nedeninin EGO olduğunu düşünüyorum.

  “Mühendislik, beceriksiz birinin iki dolara kötü yaptığı bir şeyi bir dolara iyi yapma sanatıdır.”
  Arthur M. Wellington

 3. Burada birşey yanlış anlaşılıyor.Burada 2 adet kadro olur. 1 tanesi yazılımcı 1 taneside yazılım mühendisi. Yazılım mühendisi projelendirir yazılımcı yazar.Bu kadar açık.Sayın yazar okadar kolay bahsediyorsunuz ki hiyeraşinin olmadığı bir iş düzeni yoktur.Neden üstün olmaya çalışıyor mühendis diyeceksin.Bir programcı onunla yazı yazmayı öğrenir.Fakat mühendislikte senin beynini önce matematiksel düşünce yapısını sokup sonra o programcının yazdığı dili senin yaratmanı beklerler. eğitimini bunun için alırsın.Ve şu kadar net söylüyorum ki. Z class bir bilgisayar mühendisi daima A class yazılımcıdan daha iyidir.Çünkü tekrar söylüyorum.Yazılımcı Yazar ama mühendis YARATIR.

  1. Çağır en kral muhendisi deniyelim kim yaraticak muhendis dedigin sadece matematik fizik egitimi almistir saksiyi calidtiramazsa imza atmaktan baska ise yaramaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.