Türkiye’de Turing benzeri bir testi geçen makine: Şair ROMTU

Haber’in başlığını yanlış okumadınız evet. Türkiye’de bir makine yapıldı. Bu makine bir şair. Bu şair’in adı ROMTU. ROMTU Turing benzeri bir testide geçmeyi başardı.  Nasıl olduğu ise yazımızın devamında.

Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi olan Utku ŞEN Tez konusu olarak bir şiir yazabilen bir makine yapmaya karar vermiş.  ROMTU için 1500 farklı şiir içerisinden en çok kullanılan 4245 kelime belirlenmiş ve biçimleri ve anlamlarına ayrılmış. Sonrasında 2882636 kelimelik Zemberek veritabanını kullanarak grammer çekimleri belirlenmiş. Anlamlı cümleler kurmak için ise 500 milyon kelime listesini kullanarak hangi kelimeler aynı cümlede geçiyor bunun tespiti yapılmış.

Temel olarak bir makinenin Turing Testi’nden geçebilmesi için bir insanın, makinenin davranışlarını insan sanması diyebiliriz kısaca. ROMTU için bu testten geçmek için yazdığı şiirlerin bir makinenin yazmış olacağını anlamamış olmanız gerekiyor. Sınır ise %30 . Her 10 kişiden 3 kişi bu şiiri insna yazmış derse Turing Testi’ni geçti diyebiliyoruz.

Size soru?

Siz bakmayın bana
Ben şairim
Denizin u üzerinde yürüyebilirim
Islık çalarak
Hatta ellerim cebimde
Bir de sigara bulunsun
İsterseniz ağzımda
Puslu bir matemin kenarında
Vapurlar yanaşıyor sabah vakti
Acı var memlekette yine
Ve azıcık rakı
Ama ben seviyorum seni
Özlüyorum
Yine bu sonbaharda

Sizce bu iki şiirden hangisini ROMTU hangisini insan yazdı. Cevabını yazının sonuna doğru vereceğim. Bu şekilde rastgele 6 şiir oluşturulmuş ve insanlara sormuşlar. Sonuçlar ise oldukça tatmin edici.

dqw1

Toplam sonuç olarak katılımcıların %51.37’si insan tarafından yazılmış şiirleri doğru tespit ederken %48.63’ü yanıldı. Bu sonuç Turing testini geçme limiti olan %30’un çok üzerinde. Yukarıda paylaştığım şiirlerden sağdakini ROMTU yazdı (:

Bu arada unutmadan ROMTU’nun bir Antoloji.com’da profili var. 5 tane şiiri bulunuyor. Anlaşılan antoloji editörleride şiirlerin bir makinenin yazdığını tespit edememişler.

romtu

Daha detaylı bilgiyi Utku Şen’in blogundan görebilir, ROMTU’yu incelemek isterseniz Github adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Bu haber www.yazilimcikafasi.net ‘e aittir. Kaynak gösterilmeden içeriği kopyalamazsınız. Kaynak göstererek paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.