Yazılımcı Halleri – 1

Yazılımcı KafasıHer durumdan pay çıkarmayı sevmeyen, sevemeyendir. Olaylara bakış açısı beklenilenden farklıdır. Neden sorusunu sormayı çok sevmektedir. Sosyal olan yazılımcı nedenini bilmediğim bir şekilde front-end developer’lar dır. Back-end developer adının hakkını vermekte ve geri plandadır. Sosyal hayatı asosyal bir şekilde gitmektedir.

Alışmalısınız ona uzun soluklu bir süreç bu. Analitik ve algoritmik düşüncesi geliştiği için sizi küçümser şekilde bakabilir. Bu davranışı aslında sizi sevmediğinden değil, garipsemesinden dolayıdır.

Duygularını dışa vuramaz ve çoğu zaman soğuk kanlıdır. Geek olmakla Nerd olmak arasında sıkışıp kalmıştır.

Benim kendime hep kullandığım cümle ise “Kendini geek sanan bir nerd” olmakta. Hayat düşüncesi net ve keskindir. Düşünceleri oldukça derin ve sağlam materyallere dayanmaktadır.

Hayalleri olabilecek, yapabileceğine inandığı hayallerdir ve hayalleri hedef olarak görmektedir.

Çevresinde ki geliştiriciler ile gizli rekabet içerisindedirler. Bir ekip, ortam ya da üniversite. Çekemeyen çoktur. Bilgi yarışına girilir sinsi sinsi ama seviyesini bilir. Tatlı rekabettir. Kişinin gelişimi açısından destekleyicidir.

Anlaşılması zor. Anlatması ise çok sıkıcıdır.

Sıkıcı olmasının nedeni anlatacak keyifli yanlarını sadece yazılımcı olanın anlamasıdır. Yazılımcının keyif aldığı eylemler sınırlı olabilmekle birlikte bu eylemlere yenisini katmadan ömrünün sonuna kadar yaşabilir. Büyük değişimler yapamaz. Değişimler yazılımcı için sarsıcıdır.

Sarsılmasının asıl nedeni aslında kafasında planladığı sistemin bozulmasına dayanamamasındandır.

Bağlı olduğu teknolojiye sadıktır. Gelişimi durmamalıdır. Evrim demek yazılımcı için yeni sürüm, yeni kod, yeni modül demektir. Patrona yaranmak gibi bir niyeti yoktur. İşine bakar, işini yapar.Patron hep zorlar ama.

Patron hakkında arkadan küfredebilir. Toplantılar çok feci sıkıcı gelmektedir.Yapcağın şeyi söylemek yeterlidir aslında.

Gececidir. Sabahlamak keyiflidir. Herkesin sustuğu anda yazılımcının krallığı başlamaktadır gecelerde. Sizler uyurken modül modül gelişir yazılımlar.

Sosyal içicidir. Ayran içmeye bayılır. Ayran içerken bir yandan arkadaşları ile sektör ve bilişim hakkında konuşmayada bayılırlar.

Hem iş, hem hobidir yazılımcının yaptığı şey. Yazılım demek keyif, yazılımcı ise keyif almayı bilene denir aslında.

Yazılanlar genellemekten öte bir şey değildir olamazda.

2014-Yazılımcı Kafası (cc)

“Yazılımcı Halleri – 1” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.