Yazılımcı Ne İster

Yazılımcı olmak yürek işidir gerçekten. Elektronik bir devreye bir işlem yaptırmak için verilen emirler sanki cansız bir bünyeye ruh vermek gibi (teşbihde hata olmaz).

Yazılımcı demek web sitesinden tutunda, robotik programlamalar, sanayi vs vs aklınıza gelebilecek heryerde aslında. Bu sektörün içinde olmayanlar ya da bilgisayarda Facebook’a girip Okey’e nasıl girilir diye soranlara yaptığımız işin önemini anlatmamız mümkün değil haliyle. Yazılımcı’nin mahallede adı formatcı olarak anılır ve yazılımcı ise bu duruma zaten almıştır.

Normal karşılarsın bu durumu, çünkü bilmezler. Peki sektörün içinde olan patron, insan kaynakları sorumlusu da mı bilemez.

Çalıştığı şirkete öyle özellikten yazilimcilar ister ki hem tasarımcı, hem sistem yöneticisi, hem veritabanı tasarımı yapabilen, dökümantasyon yazabilen, diksyonu düzgün, 2 yıl deneyimli, yeni mezun(?)gibi hepsi aynı anda olamayacak özellikte kişi ararlar. Bu kişi bulunamaz arkadaş. Eğer varsa öyle biri benim işlerimi de yapsın bir zahmet.

Yazılımcı KafasıYazılımcının muhakkak sektör de ilgi alanına girmediği konularda fikir edinmesi gerekmektedir. Yakın gelecekte ve ya ileride yeni teknolojiye ayak uydurması gerecek çünkü. Ancak fikir sahibi olmakla bilgi sahibi olmak arasında dağlar kadar fark var. Bunu sektör de ki sevgili patronlarımız görememekte maalesef.

(Bu site genellemelerde doludur.)

Hakkını veren patronlarımız tatbiki var ve olacaklar onlar da olmasa çay ve tuvaletleri de temizlemeye kabiliyeti olan yazılımcı arayacaklar.

Bu yazı nereden çıktı derseniz iş bulma sitelerinde “yazılımcı” arayan ilanlara bakmanız yeterli olacaktır. Sektör her şeyi bilmek zorunda olan yazılımcılar ile dolmak zorunda olacak bu gidişle.

Ticari itibarlarını zedelememek için görüntü paylaşmayacağım. Çoğu yerde bu durumla zaten karşılaşacaksınız.

Yazılımcı uğraştığı işin hakkını vermek ister yeter ki sorumlu olduğu kişi sana hakkını versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.