Yazılımcı Olmak İçin 8 Neden!

1) ASOSYAL’LİĞİNİZ İŞE YARASIN

h342

Zaten bilgisayar başındasınız. Ya internete giriyorsunuz ya da oyun oynuyorsunuz. Hem oturup hem para kazanmak için bahaneniz olsun. Alın bir programalama kitabı bir yanda facebook açıkken bir yandan da programlama öğrenin.Zaten saatlerce bilgisayar başındasın bir işe yarasın değil mi?

2) GELECEĞİN MESLEĞİNDE YERİNİZİ ŞİMDİDEN ALIN

09

Gazetelerde rutin olarak yazan özellikle üniversite sınavlarına giriş dönemlerinde oldukça çıkan bir yazı olur. Geleceğin öne çıkan mesleklerinde yazılımcı’lıkta var. Hemen öğren yerini şimdiden kap. Yıllardır geleceğin mesleği olan “yazılımcılık” hala geleceğin mesleği olarak üst sıralarda yerini koruyor.

3) KİMSE SİZİ ANLAMIYOR MU

df31111

Yazılımcıyı da anlamak zordur.  Bu yazılımcının en önemli özelliklerindendir zaten. Yazılımcı’nın gözü herkesin baktığı tarafta değildir. Perspektifi geniştir. Anlaşılmayı da hiç ama hiç önemsemez. İşine devam eder.

4) BAĞZI ŞEYLERİ KÖTÜLER MİSİN?

e23rfaqf

Hoşnut olmadığın şeyler elbette var ve bunun hakkında sayfalarca yazabilir karşı görüş varsa kendi görüşünü sağlam bir şekilde savunabiliyorsan yazılımcı olmaya bir adım daha yakınsın. Kendin bir programlama dili öğreneceksin ve bunun ilelebet savunucusu olup diğer dilleri pis, kaka, tuu tarzında laf atmalar olsun, yorumlarda laf çarpıtmaları olsun bıkmadan usanmadan söyleyeceksin.

5) KAFANIZI DİNLEMEK İSTEYEBİLİRSİNİZ

dfthmnxd

Belkide sizin için en güzel olanı. Hayat çok zor ve biraz sessizlik istiyorsanız bir geliştirici olarak yoğun sistemlerde bakım ve güncellemeler herkesin tatil yaptığı ya da uyuduğu saatlerde yapılmakta. Bu da sizin rahat bir ortamda herkesin eğlendiği zamanlarda sizin harıl harıl çalışmanızı sağlayacak. Sessizlik ve konstre olmak önemlidir programlamada en güzel ortamda olduğunuzu hissedeceksiniz.

6) PES’DE OYNAMAYI BİLMEN GEREK

ffhjw313

Deli gibi pes oynarsan tamamdır bu iş. Yazılım şirketlerinden çalışanlarına “daha rahat” çalışma ortam sunabilmek için eğlence köşeleri yaparlar ve genelde iş sahiplerinin eğlence anlaşıyışı bir PS alıp içine PES koymak ve yazılımcı arkadaşlarının birbirnelerine “koymaları”nı izlemekten ibarettir. Teknoloji sitelerinde gördüğünüz GOOGLEPLEX  gibi bir yerin olmasını kim arzu etmez ki…

7) KAHVEKOLİK.

rg3tfasfaf

Kahve içmeden olmaz. Yazılımcınn gideri kahve’dir bu kahveyi ev dışında tek bir yerde içer orası Starbaks’tır. Yazılımcı insanı genelde sosyelleşmek adına dışarı çıkmak ister. Gittiği yer ise Starbaks’tır. Starbaks’ta olan her 10 kişiden 6’sı yazılımcıdır. Genelde laptobu açıktır ve kodlama yapar hem kahvesini içer hem havasını atar.

İyi ve uslu bir yazılımcı oluırsan sende ileride Google’da çalışabilirsin…

“Yazılımcı Olmak İçin 8 Neden!” için 9 yorum

 1. Merhabalar,

  Güzel bir ileti olmuş fakat özellikle şu son madde dikkatimi çekti:

  “..bu kahveyi ev dışında tek bir yerde içer orası Starbaks’tır. Yazılımcı insanı genelde sosyelleşmek adına dışarı çıkmak ister. Gittiği yer ise Starbaks’tır. Starbaks’ta olan her 10 kişiden 6′sı yazılımcıdır. Genelde laptobu açıktır ve kodlama yapar hem kahvesini içer hem havasını atar.”

  Bu tespiti nasıl yaptınız ? (Starbucks ‘a gider, 6/10 ‘sı yazılımcıdır..)

   1. 15 yıllık yazılımcıyım starbaks a 10 defa gitmemişimdir,
    gitmişsem de arkadaş hatrına ugrarım. o kadar para verip sırada bekleyemem. 1 kahveye o kadar para vereceksem ayagıma hizmet isterim.
    starbaks yazılımcılarını bi incelemek lazım ben hic gercekten kodunu cafede yazan yazılımcıya rastlamamışım demekki

 2. Guzel yazi, hosuma gitti. Starbacks örneği ise temsilidir bence, illa Starbucks olmak zorunda değil.
  Kafasinin matematiksel konulara iyi calismasi, olaylari algoritmik olarak ele almasini anlatan bir baska espri de eklenebilir listeye.
  Kolay gelsin.

 3. Starbucks tespitiniz yanlis. Starbucks, ozenti, kendini yazilimci zanneden ama hic bir seyden haberi olmayan comezlerin gittigi yerdir. Gercek yazilimci Laptop unu alipta Starbucks ta kod yazmaz, yazamaz !

 4. Starbucks’ a bir kere arkadaşımın ısrarı ile gittim.. Açıkçası içtiğim kahveyi beğenmedim.. Çalışmak için hiç de ideal bir ortam değil..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.