Yazılımcının Çıldırdığı Anlar – 1

Yazılımcıların bitmek bilemeyen çileleri vardır yoğun stresli dönemlerde çalışmak herkesde olduğu gibi yazılımcılarında hata yapmasına neden olabilir bu hatalar giderilse bile verdiği nefessizlik hissi bu meslekten sizi soğutmaya yetebilir.

 1. Deadline’a Son Saatler

  1

  Tam bitti derken müşterinin yeni talepleri ile her şey alt üst olur ve size sadece bunu halletmeniz gerektiği söylenir. Kahvenizi eksik etmezler yeterki o parmaklar çalışşsın.
 2. Sorun Çözümüne Çok Yaklaşmışken Başka Bir Sorun Çıkması

  2
  Uzun uğraşlar sonucu bir sorunu ortadan kaldırırken başka bir sorunun ortaya çıkması dayanılır gibi değildir. Bu yazılımcı çıldırtmasında ne yapsın.
 3. Müşterinin Yazılımcıdan Beklentisi

  3

  Kusursuz yazılımlar olmalı tabiki ancak müşterinin bunu hemen istemesi yazılımcıyı tedirgin eder. Bu tedirginlik çıldırmaya dönüşebilir. Yazılımcılar mükemmeldir ancak baskı olmadığı zamanlarda.
 4. Canlı Ortamda Test Yapmak

  4

  Herhangi bir nedenden dolayı yaptığınız ürünü prod ortamınd test etmeniz gerekirse oldukça dikkatli olmak gerekir. Yazılımınızda çıkan bir sorun geri dönüşü zor olan veri kayıplarına neden olabilir. Bu stres yazılımcıyı bunaltır.
 5. Müşteri İle Olan İletişim Problemleri

  5

  Müşteri ile proje hakkında konuşmak zor. Müşterinin isterleri ve zaman beklentisi yazılımcının belirlemesine rağmen kabul etmez. Basit bir iş yaptığını düşünür anlaşmak mümkün değildir.
 6. Spagetti Kod’larda Hata Düzeltmek

  7

  Dünyanın en zor işi desem abartmış olmam sanırım. Özensiz ve karmakarışık kod yapısı içerisinde boğulup her bir problem çözümü başka sorunlar doğurabilir süprizlere hazır olun.

 

Devamı Gelecek..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.